Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Kutno
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Kutno, dnia 17-05-2010r.

Nasz znak: OŚ.76241-1/3/2010



DECYZJA


Na podstawie art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zmian.) oraz art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity z 2000r, Dz. U. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) w związku z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kutno zatwierdzonego Uchwałą Nr XVI/106/2004 z dnia 16 kwietnia 2004r Rady Gminy Kutno (DZ. Urz. Woj. Łódzkiego z 2004r. Nr 146, poz. 1343 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana Mieczysława Wójkowskiego, zam. Gołębiew Nowy 58, 99-300 Kutno w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie o trzeci kurnik istniejącej fermy drobiu w miejscowości Gołębiew Nowy, gm. Kutno (dz. nr 327)


ORZEKAM


odmówić określenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie o trzeci kurnik istniejącej fermy drobiu w miejscowości Gołębiew Nowy, gm. Kutno (dz. nr 327)


UZASADNIENIE

W dniu 10.03.2010r. Pan Mieczysław Wójkowski, zam. Gołębiew Nowy 58, 99-300 Kutno wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie o trzeci kurnik istniejącej fermy drobiu w miejscowości Gołębiew Nowy, gm. Kutno (dz. nr 327), o łącznej obsadzie docelowej 388 DJP.

Powyższe zamierzenie – zgodnie z §2 ust.1 pkt.43 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 287, poz. 2573 z późn. zm.), zalicza się do inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Stosownie do art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zmian.) właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony. Na terenie Gminy Kutno obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony Uchwałą Nr XVI/106/2004 Rady Gminy Kutno z dnia 16 kwietnia 2004r. o uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kutno (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2004r. Nr 146, poz. 1343 ze zm.) zwany dalej „pzp”.

Przed przystąpieniem do procedury oceny oddziaływania na środowisko tutejszy organ sprawdził, czy planowane przedsięwzięcie jest zgodne z obowiązującym pzp Gminy Kutno.

Z ustaleń pzp wynika, iż działka o numerze ewidencyjnym 327, na której planowana jest rozbudowa o trzeci kurnik istniejącej fermy drobiu oznaczona jest w części symbolem MN1, w części RP oraz w części PE. W ustaleniach ogólnych dotyczących przeznaczenia terenów, w §6 pzp Gminy Kutno, symbol ogólny:

- M - ogólny symbol terenów mieszkaniowych, w tym MN – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej obejmujące budynki przeznaczone dla samodzielnego gospodarstwa domowego wraz z budynkami garażowymi i gospodarczymi;

- R - oznacza tereny użytków rolnych, w tym RP – tereny upraw rolnych;

- P - ogólny symbol terenów związanych z działalnością przemysłową, wytwórczą, wydobywczą, magazynową, w tym PE – tereny eksploatacji złóż kopalin.

W ustaleniach szczegółowych dotyczących przeznaczenia terenów, zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu, tereny oznaczone symbolem MN przeznaczone w pzp na funkcję terenów mieszkaniowych o podstawowym przeznaczeniu dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej, co reguluje § 8 pkt 1, 3, 6, 7, 8 o treści:

1) lokalizacja nowej i utrzymanie istniejącej zabudowy mieszkaniowej, z możliwością rozbudowy, przebudowy, modernizacji obiektów mieszkaniowych z jednoczesnym porządkowaniem użytkowanej działki;

3) powierzchnia terenu przyrodniczo czynna wynosi minimum 40% powierzchni działki;

6) utrzymanie istniejących i możliwość lokalizacji usług i rzemiosła zarówno wbudowanych w obiekty mieszkaniowe jak i wolnostojących z zastrzeżeniem, że prowadzona działalność nie może powodować negatywnego oddziaływania na środowisko przekraczającego granic działki;

7) możliwość realizacji nowej zabudowy zagrodowej oraz utrzymanie istniejącej z prawem do jej modernizacji, przebudowy i rozbudowy;

8) dopuszcza się wznoszenie wolnostojących obiektów gospodarczych i garażowych w ilości nie większej niż 2 na działce, o wysokości jednej kondygnacji, z możliwością ich sytuowania bezpośrednio przy granicy działki.

Dodatkowo w § 9 pzp ustala się szczegółowe warunki zagospodarowania terenów oznaczonych symbolem MN dla terenów oznaczonych symbolem MN1 jako istniejącą zabudowę mieszkaniową i zagrodową w formie ciągów przyulicznych bądź ukształtowanych zespołów, z możliwością lokalizowania nowej zabudowy uzupełniającej.

Wobec powyższego uznaje się, iż rozbudowa fermy drobiu o kolejny kurnik w części działki nr 327 oznaczonej symbolem MN1 jest niezgodna z ustaleniami pzp.

Przedmiotowa działka oznaczona w części symbolem RP przeznaczona jest na funkcję terenów otwartych, rolnych, z ograniczonym prawem do ich zabudowy, co reguluje §28 pkt 1, 2, 3 pzp o treści:

1) utrzymanie istniejących upraw polowych i sadowniczych z ograniczonym prawem do ich zabudowy, wyłącznie poprzez lokalizację obiektów służących obsłudze gospodarki rolnej, hodowlanej i uprawowej;

2) możliwość realizacji zabudowy zagrodowej i siedliska w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa związanego z tą zabudową przekracza aktualną średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego na terenie gminy;

3) możliwość utrzymania istniejących siedlisk, z prawem do ich modernizacji i rozbudowy.

Z powyższego wynika, iż dopuszczona planem jest taka zabudowa, która służy bezpośrednio obsłudze danego terenu upraw rolnych, jak np. budowa magazynu owoców, jeżeli występują uprawy sadownicze, budowa obiektów w istniejących zagrodach, budowa wiaty czy garaży dla sprzętu rolniczego itp. Zatem powinna być służebną wobec charakteru uprawowego tych terenów i im służyć. Rozbudowa fermy drobiu o kolejny kurnik z pewnością tym funkcjom nie służy.

Przywołać należy również Rozdział 5 pzp pod nazwą: „Ustalenia dotyczące granic i zasad zagospodarowania terenów i obiektów środowiska przyrodniczego podlegających ochronie”. Zgodnie z §36 ust. 1 pzp ochronie podlegają wybitne walory przyrodniczo-krajobrazowe gminy, wśród których wymienione zostały tereny użytków rolnych.

Zapis §41 pkt. 1 pzp Gminy Kutno wprost zakazuje lokalizowania obiektów i urządzeń oraz prowadzenia działalności usługowej wytwórczej mogącej powodować emisję do powietrza zanieczyszczeń o charakterze odorowym oraz emisję niezorganizowaną (szczególnie pyły). W tym przypadku należy odwołać się do kwestii odorowych. Fermy drobiu powinny być lokalizowane z dala od skupisk ludzkich. Miejscowość Gołębiew Nowy, w której planowana jest przedmiotowa rozbudowa fermy drobiu ma charakter ściśle zabudowany, natomiast posadowienie kolejnego kurnika mogłoby przyczynić się do pogorszenia jakości życia mieszkańców, którzy w momencie realizacji inwestycji będą borykać się z uciążliwościami zapachowymi.

Przedmiotowa działka w części w pzp oznaczona jest symbolem PE, jako tereny dla eksploatacji złóż. Z dokumentacji przedstawionej przez inwestora nie wynika, aby rozbudowa fermy sięgała terenu objętego symbolem PE. Nie mniej jednak lokalizacja kurnika na terenie oznaczonym symbolem PE jest niezgodna z ustaleniami pzp Gminy Kutno.

Należy również zaznaczyć, iż zgodnie z wyjaśnieniami Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Miast i Osiedli TEREN Sp. z o.o. – wykonawcy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kutno (pismo znak L.dz.1/2003/100/2007 z dnia 08.03.2007r.) obiekty takie jak kurnik o dużej obsadzie powinny być lokalizowane na terenach oznaczonych w pzp symbolami PP – tereny produkcyjno-przemysłowe i PG – tereny działalności gospodarczej związanej z drobną wytwórczością, przetwórstwem i magazynami, składami, techniczną obsługą rolnictwa i hodowlą, motoryzacją, budownictwem, rzemiosłem z ograniczeniem uciążliwości do obszaru działki.

W tych okolicznościach uprawnione jest stwierdzenie o niezgodności planowanej inwestycji z zapisami pzp Gminy Kutno.

Zgodnie z art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zmian.) właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z powyższym zaistniała negatywna przesłanka do określenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia dla wnioskowanego przedsięwzięcia. Przeprowadzenie całej procedury oceny oddziaływania na środowisko w przypadku niezgodności lokalizacji przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego ani formalnego.

Po stwierdzeniu niezgodności lokalizacji planowanego przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach za pośrednictwem Wójta Gminy Kutno w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.


Otrzymują:

  1. strony postępowania

  2. a/a

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Elżbieta Koralewska-Kowalczyk 19-05-2010 11:32
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 19-05-2010
Ostatnia aktualizacja: - 19-05-2010 11:32